top of page
2024
2025
2026
2027
2024
2025
2026
2027

Erasmus+ - Miláno 2017 – názory účastníků:

  • V tomto roce se naše škola SPŠS Vsetín již po třetí zúčastnila mezinárodní stáže v rámci projektu Erasmus+. Žáci třetích ročníků se dne 17. 9. sešli u autobusu, který měl namířeno do Milána. Cesta byla dlouhá a plná očekávání. Dorazili jsme pozdě večer a hned jsme se ubytovali v místním hostelu. Ubytování bylo poněkud skromné, ale zvykli jsme si. Hlavní náplní stáže byla naše každodenní práce ve firmách, kde jsme se učili praktickým dovednostem z našeho oboru. Práce byla zajímavá a pestrá. Za celý pobyt jsme měli také možnost poznávat zdejší kulturu, architekturu, obchody a obyvatele. Ve všech našich aktivitách nás po celou dobu podporovala naše p. učitelka Jana Čechová, která nám pomohla s jakýmkoliv problémem. Vše bylo pro nás velmi zajímavé a obohacující, ovšem naskytla se tu jedna věc, kterou jsme dlouho nemohli překousnout - sladké snídaně – což prý je pro Italy typické. Jinak jídlo zde bylo celkově velmi chutné, ale velmi nás zarazilo, že zde není možné zakoupit rohlíky a další čerstvé pečivo. Celá stáž proběhla bez větších komplikací a jsme rádi, že jsme byli její součástí  - nejen z důvodů, že jsme získali nové zkušenosti, ale také nás celý projekt stmelil jako kolektiv. 

  • Dvanáct studentů ze školy SPŠS Vsetín se v době od 17.9.-8.10.2017 zúčastnilo projektu Erasmus+, který tento rok představoval tří týdenní pobyt v Italském městě Miláno. Cesta byla zajištěna malým autobusem tam a ještě menším zpět, což byla jedna z obrovských slabin projektu, jelikož cesta tam trvala 18 hodin. První pocity z ubytování byly rozpačité, ale jelikož jsme přijeli pozdě, tak většina studentů rovnou usnula. Ubytování každopádně bylo jednoduché a prosté, bohužel nevyhovující na 3-týdenní pobyt. Nutno ovšem podotknout, že personál byl velice vstřícný.  Studenti navštěvovali tři italské firmy, z toho dvě zaměřené strojírenským směrem a jedna ekonomickým - dle oborů studentů. Studenti měli neomezenou jízdenku po městě a tím pádem mimo pracovní dobu aktivně poznávali nejen město Miláno, ale také zdejší obyvatele, zvyky a způsoby života. Byla skvělá zkušenost poznat nejen už zmíněné věci, ale také stravovací návyky a způsob, kterým se zdejší kultura liší od té naší. Počasí bylo skvělé, což nás neobyčejně těšilo, zvlášť když jsme dostávali zprávy o neutěšeném dešti a chladu v našich domovech. Byla to skvělá příležitost pro studenty a zkušenosti je určitě posunou v životě dál.

  • Naše 3-týdenní stáž v Itálii začala v neděli v 5 hodin ráno, kdy jsme společně s paní učitelkou Čechovou vyjeli ze Vsetína. Cestovali jsme autobusem, který jsme sdíleli s další skupinou studentů, které jsme nejprve dovezli do Vídně a potom jsme již pokračovali v 17hodinnové cestě sami. K ubytování  do hostelu Olinda jsme přijeli asi kolem 22. Hodiny. Stačili jsme si jen vybalit věci  a po náročné cestě jsme hned šli spát. Druhý den jsme  prozkoumávali centrum Milána a poprvé jsme se jeli podívat na naše budoucí pracoviště.  Následující dny už byly pracovní.  Ekonomové pracovali na recepci hostelu Aig Piero Rotta. Jejich pracovní náplní bylo obsluhovat a pomáhat hostům.  Naučili se jak vypracovat rezervace, přihlášení a odhlášení zákazníka v systému a jak vlastně fungují  hostely v Miláně.  Šest studentů pracovalo  ve firmě Fassina SPA, která je největším prodejcem automobilů v Miláně a provozovatelem autorizovaných servisů. Studenti byli rozděleni  do servisů tří značek:  Nissan,  Jeep a Infiniti.  Každý měl svého přiděleného mentora, a ten je učil vše týkající se servisních služeb dané značky.Třetí firma byla strojírenská rodinná firma s 8 zaměstnanci, která se zaměřuje na sériovou výrobu bezpečnostních spínačů do výtahů. Práce zde byla převážně manuální obsluha strojů, poměrně jednoduchá díky nastavenému programu. Zaměstnanci i šéf byli velmi vstřícní, milí a přátelští.Volný čas jsme trávili především objevováním nových věcí ve městě, nakupováním a účastí na různých akcích. Kulturní program, který si pro nás připravili, byl každou neděli. První neděli jsme navštívili renesanční zámek Castello Sforzesco, na jehož výzdobě se podílel Leonardo da Vinci.  Objekt hostí několik muzeí, my jsme byli v muzeu hudby. Druhou neděli jsme navštívili přírodovědné muzeum. Kromě toho se někteří z nás vydali na akce Českého centra v Miláně – na promítání českého filmu Girl power - spojené s besedou autorky filmu a na slavnostní otevření výstavy českého skla. Poslední pracovní týden byl trochu volnější. Ve středu jsme se rozloučili se svými spolupracovníky a opustili svá pracoviště. Další volné dny jsme využili na cestování po centru a okolí Milána. Nejkrásnější zážitek jsme měli asi den před odjezdem, kdy jsme se vydali na výlet k jezeru Como. Vyjeli jsme pozemní lanovkou z nadmořské výšky 198 metrů téměř o půl kilometru výš k obci Brunate. V cílové stanici lanovky, ne nepodobné dopravnímu prostředku, který vozí turisty nad Prahu na Petřín, je vynikající vyhlídkové místo.

 

V sobotu v 19 hodin jsme odjížděli z Milána .

Naše stáž skončila následující den v brzkých ranních hodinách, kdy jsme dorazili zpět na Vsetín.       

                                    

   Nikola Brhlová,  studentka SPŠS Vsetín, účastnice stáže

bottom of page